Głośniki sufitowe – jakie wybierać (kierunkowe lub nie)

Jak już wcześniej opisywałem słowo „głośnik” to uproszczenie. W rzeczywistości powinno się to nazywać „zestawy głośnikowe bez pudła rezonansowego” ale komu by się chciało tyle pisać ? Mamy więc głośniki sufitowe.

Jest wile typów takich głośników kilka spróbuje wymienić:

 • do sygnałów ostrzegawczych DSO
 • Do muzyki tła tzw. „Public Address”
 • Do kina domowego
 • Do instalacji multiroom
 • Do łazienki

Każdy z powyższych zachowuje się nieco inaczej. DSO (dźwiękowe systemy ostrzegawcze) to systemy bezpieczeństwa. Głośniki te musza spełniać odpowiednie normy niepalności a ich jedynym celem jest informowanie o zagrożeniu w czasie pożaru.

Głośniki sufitowe do PA to np. to co słyszymy w butikach, centrach handlowych czy restauracjach. Ich głównym zadaniem jest emitowanie muzyki i niestety reklam.

Głośniki sufitowe do kina domowego – tu zatrzymam się trochę dłużej. Mamy do wyboru głośniki w cenach od kilkuset zł do kilkunastu tysięcy zł za sztukę. Głośniki te występują w wielu różnych wersjach

Np. jako konstrukcje jedno-dwu-trój-drożne a nawet 4 drożne. W uproszczeniu chodzi o ilość i typ głośników zastosowanych w konstrukcji. Żeby jednak nie było za łatwo to głośniki mogą być umieszczone współosiowo albo i nie. Kopułki mogą być kierunkowe lub wszechkierunkowe. Jak wybrać ten najlepsze do naszego zastosowania ? odpowiedź wcale nie jest prosta. Jeśli projektujemy wnętrze w którym kategorycznie NIE można zastosować kolumn podłogowych, półkowych i naściennych z pomocą przychodzą właśnie głośniki wpuszczane w sufit i ściany. Tymi drugimi zajmiemy się w kolejnym wpisie.

Oto kilka złotych myśli jak samemu dobrać odpowiednie głośniki, żeby to zrobić musimy sobie odpowiedzieć na kilka ważnych pytań:

 1. Z ilu głośników chce mieć kino domowe : 5.1 , 7.1, 11.2, a może jeszcze więcej ?
 2. Czy wszystkie głośniki muszą być „niewidzialne”
 3. Ile mam miejsca w opuszczonym suficie do stropu ?
 4. Czy pomieszczenie jest symetryczne czy asymetryczne ?
 5. Gdzie będzie moje ulubione miejsce odsłuchowe i dla ilu osób ?
 6. Z czego mam podłogę, ściany i sufit ?
 7. Czy dużo mam przeszkleń ?

Większość sprzedawców zechce sprzedać ci produkt na którym ma najlepsza marże lub zwyczajnie taki który ma na stanie i nie ma w tym nic złego. Jeśli skonkretyzujesz zapytanie łatwiej będzie dobrać głośnik pod twoje oczekiwania. Nie bez znaczenia są pytania o architekturę/wystrój – 90% wszystkich Architektów wnętrze projektuje wyłącznie oczami. Tym sposobem powstają piękne nowoczesne domy z gołego betonu i szkła. Niestety życie w takim domu szybko staje się koszmarem bo powstają w nim odpicia, zdudnienia, fale stojące, pogłos i wiele innych bardzo niefajnych efektów. Jeśli nic nam nie gra w takim pomieszczeniu to jeszcze idzie jakoś przeżyć ale jak mamy jakieś źródło dźwięku to powstaje kakofonia nie do wytrzymania. I tu przestroga – Nie inwestuj bóg wie ile w sprzęt Audio, zainwestuj w Akustykę Pomieszczeń a efekt przerośnie twoje oczekiwania. Wielokrotnie spotykałem się z tym, że ktoś miał pokój odsłuchowy w domu sprzęt za kilkadziesiąt – kilkaset tysięcy zł i zero Adaptacji Akustycznej. Za to Sklepikarz wciskał mu kolejne „złote kabel” na platynowych podstawkach antywibracyjnych i inne dziwne rzeczy za worek pieniędzy. No dobrze ale wrócimy do głośników. Jeśli więc mamy małe pomieszczenie starajmy się użyć możliwie małych głośników efektowych 3-5” większe zostawmy do większych salonów. Jeśli głośniki wypadają centralnie pod kanapą to nie stosujemy głośników kierunkowych. Jeśli kanapa wypada nam w tzw. złotym środku idealnie w połowie drogi między jednymi a drugimi głośnikami efektowymi wtedy można pokusić się o konstrukcie z kierunkowa kopułką np. Monitor Audio FX-280 (to tylko przykład nie płaca mi za promocje).

Kolejna ważna kwestia – jeśli robisz sufit opuszczany z g-k to zadbaj o wypełnienie całej powierzchni np. owcza wełną lub pianką akustyczną o dużej gęstości. Jeśli tego nie zrobisz głośniki będą dudnić a konstrukcja aluminiowa zacznie ci dzwonić przy mocniejszym uderzeniu basu.

Jeśli po przeczytaniu materiału dalej nie wiesz co wybrać masz dwa wyjścia:

 • Dokształcać się dalej, tracić czas na forach, chodzić po sklepach i pytać handlarzy
 • Odezwać się do M-Acoustic Projekty Elektroakustyczne